Haber

Boğaziçi’nde Toplu Mezuniyet Bu Yıl Yine Yasak

Boğaziçi Üniversitesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da toplu mezuniyet törenine izin vermeyeceğini açıkladı. Her bölümün mezuniyet töreni farklı yapılacaktır.

Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrencilere gönderdiği e-postada ‘Üniversitemizin 156. mezuniyet töreni 5-6-7 Temmuz 2023 tarihlerinde her fakülte ve enstitünün diplomalarını dağıtacağı diploma dağıtım törenleri şeklinde gerçekleşecek’o dedi.

Diken’den Mehmet Baran Kılıç’ın haberine göre e-postada hangi kesimin ne zaman diploma alacağı da belirtildi. Diploma dağıtım törenleri birden fazla ve birbirinden uzak salonlarda yapılacaktır.

Bu yıl gönderilen e-posta, geçen yıl gönderilen e-posta ile aynı. E-postada doğrudan toplu törenin iptal edildiği yazılmıyor ama her bölümün töreni farklı şekilde gerçekleştireceği dile getiriliyor.

Öğrencilerin tepkilerine karşı toplu mezuniyete izin verilmez.

Okulun tarihi boyunca toplu olarak yapılan törenler artık yoktur. Çünkü öğrencilerin tepkisinden korkuyorlar. Böylece öğrenciler olabildiğince dağılacak ve bir araya gelmeleri engellenmeye çalışılacaktır.

Önceki dönemlerde öğrenciler mezuniyet törenlerine yansımalarını yansıtabiliyorlardı. Örneğin 2016 ve 2021’in ortasında toplu olarak mezuniyet töreni yapıldı ve öğrenciler, seçim sonuçlarını hiçe sayarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeniden atadığı rektör Mehmet Özkan’a sırt çevirmek için harekete geçti. 1990’larda da emsal törenler ve protestolar yaşandı.

Geçen yıl toplu mezuniyet töreni iptal edilince öğrenciler alternatif bir mezuniyet töreni düzenlediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu