Haber

Boko Haram’ın 11 yılda 35 binden fazla kişiyi öldürdüğü bildirildi

Boko Haram terör örgütünün Nijerya’nın kuzeydoğusundaki şiddetinde 11 yılda 35 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Adamawa Ofisi Başkanı Elsie Mills-Tetty, yaptığı açıklamada, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Adamawa, Borno ve Yobe eyaletlerinde devam eden Boko Haram saldırılarının ülkeyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Mills-Tetty, terör saldırılarının başladığı 2009 yılından bu yana 35 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bu dönemde binlerce kişinin kaçırıldığını belirten Mills-Tetty, bu eylemlerin Borno, Adamawa, Yobe ve Nijerya genelinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına etkisinin asla göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Mills-Tetty, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu’nun 2022’deki insan hakları şikayetlerini araştırdığını ve mağdurlara tazminat arayışlarında yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlığını sürdüren Boko Haram, 2009 yılından itibaren kitlesel şiddet eylemleri gerçekleştirmeye başladı.

Örgüt, 2015 yılından bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de saldırılar düzenliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu