Ekonomi

Borsada kritik eşik aşıldı! Tarihi zirveye geri sayım

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 0,30 artışla 8.040,29 puandan başladı. Haber7’ye yorum yapan A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, borsanın kısa sürede 8 bin 500 puanlık tarihi seviyelere yükseleceğini ve yıl içinde bu seviyeyi aşacağını belirtti.

BORSADA KALICI OLARAK 8 BİN PUAN AŞILDI MI?

Haber akışının borsaya yön vereceğini belirten Doğan, şöyle konuştu: “Piyasalar bu hafta Merkez Bankası’nın sıkılaştırmanın sona ereceği ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin mesajını takip edecek.” söz konusu. NATO sürecinin kredi derecelendirme kuruluşlarının derecelendirme kararlarını da etkileyeceğine işaret eden Doğan, bu kurumların sadece ekonomik değil siyasi gelişmelere göre de karar verdiklerinin altını çizdi. Borsanın iskontolu olduğunu ve dolar bazında özellikle yabancı yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu belirten Doğan, bu durumun borsadaki yabancı sayısını artıracağını ve 8 bin puanın üzerinde kalıcılığı sağlayacağının altını çizdi. 7 bin 800 ve 7 bin 900 puanlarının önemli destek seviyeleri olduğunu belirten Doğan, orta ve uzun vadeli borsa yatırımcılarının çok büyük bir değişiklik olmadığı sürece pozisyonlarını korumaları gerektiğini vurguladı. “Borsa kısa sürede 8.500 puanlık tarihi seviyelere yükselecek.”dedi.

ALTIN ​​YATIRIMCILARINA TAVSİYELER

Altın fiyatlarının seyrini merkez bankalarının faiz indirim kararlarının belirleyeceğini belirten Doğan, Fed’in piyasanın beklediği gibi Mart ayında faiz indirimine başlamayacağını söyledi. Altın fiyatlarında yükselişin yılın ikinci yarısında başlayacağına işaret eden Doğan, altın fiyatlarında ara sıra yaşanan düşüşlerin alım fırsatı olduğunu vurguladı. “Altın yatırımcıları pozisyonlarını korumalı ve fırsat bulurlarsa ek alım yapmalı.”söz konusu.

 

KAYNAK: HABER7

habercayeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu