Haber

CHP Milletvekili Kara, kentsel dönüşüm yasa teklifini eleştirdi

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, TBMM Genel Kurulu’nda kentsel dönüşüme ilişkin kanun teklifini eleştirerek, “Bu teklifle deprem ve afet riski olmayan alanların ele geçirilmesi fikrine sahip olabilirsiniz” dedi. Rezerv alanı ilan edilerek bugüne kadar deprem gerekçesi gösterilerek birçok öneri gündeme getirildi.” “Çözüm bulmak yerine servet transferini kolaylaştırıyorsunuz, buradan söylüyorum, yapmayın” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, dün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP’nin kentsel dönüşüm yasa teklifini eleştirdi. Kara’nın açıklaması şöyle:

“Bu unsur neydi? Rezerv yapı alanı tanımından yeni yerleşim alanı ibaresini çıkararak bunun kira kanununa dönüştürülmesi ihtimaline dair çekincemiz var… Dolayısıyla böyle bir kabiliyetin teyit edildiği inancıyla. Geçmişte ne olduysa bu kanun bir kira kanunudur, bu teklif de bir kira kanunudur.” Bu konunun milli bir mesele haline gelmemesi için bugün bir önerge hazırladık. Bunu neden düşünüyoruz? Kupon sitelerini ve gezilecek yerleri rezerv alanı olarak kamulaştırma düşünceniz var mı? Sadece yapılı alanları değil, ekosistemi, yaşam alanlarını, doğayı ve çevreyi de bu yasa kapsamına alıp almayacağınızı da bilmek istiyoruz. Aklınızdaki şehir planının sağlıklı, istikrarlı, çevreci ve güvenli olmaktan ziyade kâr odaklı, metalaşan, alınıp satılabilen bir noktaya evrildiği konusunda şüphelerimiz var. Bu anlamda bu öneriyle rezerv alanları ilan edilerek deprem ve afet riski olmayan alanlar da ele geçirilebilir. Şu ana kadar gündeme birçok öneri getirildi, deprem gerekçe gösterilerek ama çözüm üretmek yerine zenginliğin transferine vesile oluyorsunuz; Buradan şunu söylüyorum, yapmayın.

Sevgili dostlar, önceliğinizin vatandaşlara güvenli barınma koşulları sağlamak mı olduğunu, yoksa birilerini daha güçlü kılmaya mı çalıştığınızı açıkça bilmek istiyoruz. Burada yine seçimleriniz zihninizin ardındaki gündemi ortaya çıkaracak ve biz de bu noktada binlerce vatandaşımızın kaderini belirleyecek bu önerimizle gerçek düşüncenizi ortaya çıkarmış olacağız.

Deprem bölgesinin milletvekilleri olarak şu anda en çok ihtiyacımız olan şey konut inşaatı. Hatay’a 30 binin üzerinde ihale yapıldı ve sizlerden ricamız bu evlerin bir an önce yapılmasıdır. Sizlerin takipçisi olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Hele İskenderun’da askeri alanlar, kışlalar varken neden vatandaşların evlerine göz kulak olmaya çalışıyorsunuz? Yoksa sizinle iş yapan, statü sahibi olanlarla mı oturmak istersiniz? Ayrıca şunu da söylemek istiyorum: Bu yasa tasarısı ile tapu ve mülkiyet haklarının dokunulmazlığını rafa kaldırıyorsunuz, tekrar düşünmenizi istiyoruz. Binlerce yoksul deprem ve afet mağdurumuz var; Bu insanları ötekileştirmeyin, şehrin çeperlerine itmeyin. Bu nedenle bu tasarının 6’ncı maddesi olan bu önerinin geri çekilmesini talep ediyoruz.”

dargecithaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu