Haber

CIA, Ukrayna’yı Kuzey Akım boru hattına saldırmaması konusunda uyardı

YENİ ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA), Avrupa’nın ortasında Rusya ile ana güç bağlantısını yok etme planı hakkında ayrıntılı bilgi aldıktan sonra geçen yaz Ukrayna hükümetini Kuzey Akım boru hattına saldırmaması konusunda uyardığı iddia ediliyor.

Wall Street Journal’ın (WSJ) yazışmalardan bilgisi olan bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, CIA yetkilileri Haziran 2022’de Hollanda askeri istihbarat servisinden üst makamlara bir ihbar iletti.

Amerika Birleşik Devletleri ihbarı ciddiye alırken, Ukrayna’nın Baltık Denizi’nin derinliklerinde böyle bir saldırı başlatma kapasitesinden de şüphe duyuyor.

Yaz sonunda, gerçek CIA, Ukrayna’nın bu plandan vazgeçtiğine dair daha fazla istihbarat aldı ve ABD, Avrupalı ​​müttefiklerine Kiev’in operasyonu düzenleme olasılığının düşük olduğunu bildirdi.

Ancak bu bildirimi takip eden ay içinde 4 Kuzey Akım boru hattından 3’ü şiddetli yer altı patlamaları sonucu kullanılamaz hale geldi.

Geçen hafta WSJ, Alman müfettişlerin Ukraynalı bir sabotaj ekibinin Polonya’yı geçen yılki saldırının lojistiği ve finansmanı için kullandığına dair kanıtları incelediklerini de yazdı.

Washington Post gazetesi ayrıca geçen hafta CIA’nın bir Avrupa istihbarat servisi aracılığıyla Haziran 2022’de Ukrayna özel harekat kuvvetlerinden oluşan 6 kişilik bir ekibin Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hattını sabote etmeyi planladığına dair bilgilere ulaştığını iddia etmişti. .

Eylül 2022’de bir kadın ve 5 erkekten oluşan grubun sahte pasaportlarla yat kiralayarak Almanya’nın kuzeyindeki Rostock kentinde Kuzey Akım boru hatlarını sabote ettiği bildirildi.

Eylül 2022’de Baltık Denizi’nin altından geçen Kuzey Akım boru hatlarının sabote edilmesi, Rusya ile Almanya’yı birbirine bağlayan elektrik hatlarında büyük hasara yol açtı.

Almanya’nın yanı sıra Danimarka ve İsveç’teki kurumlar da sabotaj soruşturmaları yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu