Ekonomi

Goldman Sachs Avrupa’daki altı ilaç şirketini incelemeye başladı

Goldman Sachs Perşembe günü altı Avrupalı ilaç şirketini değerlendirmeye başladı ve “başarının anahtarının inovasyon olduğunu” belirtti.

Finans kuruluşu AstraZeneca (AZN), Novo Nordisk (NVO) ve Novartis (NVS) için hisse senetlerini satın alma tavsiyesiyle değerlendirmelere başladı. Buna karşılık, GSK (GSK) ve Bayer AG (BAYRY) hisse senetleri üzerinde nötr bir duruş öneren değerlendirmeler aldı ve Roche (RHHBY) hisse senetlerini satma tavsiyesi ile değerlendirildi.

Goldman Sachs analistleri, “AstraZeneca’nın önde gelen yeni ürün hattını ve kar marjlarındaki istikrarlı iyileşmeyi destekliyoruz,” dedi. “Novo Nordisk için ise, obezite tedavisine yönelik yeni ürünlerdeki yatırım riskinin azalması (ilk CagriSema Faz 3 sonuçlarının 2024’ün ikinci yarısında açıklanması bekleniyor), şirketin yaklaşık 130 milyar dolarlık obezite pazarındaki konumunu sağlamlaştırması nedeniyle güçlü kazanç performansını sürdürmesi ve şirketin sermayesini yönetme ve hissedarlarına getiri sağlama becerisi nedeniyle daha yüksek hisse değeri öngörüyoruz.”

Devam ediyorlar: “Novartis hisselerini satın alma tavsiyemiz, 2025’in ikinci yarısından itibaren potansiyel yeni gelişmelerle zengin bir döneme giren şirketin istikrarlı güçlü performansına (yakın vadeli piyasa beklentilerini aşan kazançlara yol açacağına inanıyoruz) dayanmaktadır.”

GSK ve Bayer ile ilgili olarak, firma mevcut yenilikçi gelişmeler ve kazanç büyümesi seviyesinin şu anda daha kötümser bir duruşu haklı çıkarmadığı görüşünü dile getirdi.

Roche için banka, 2024 sonuna kadar kazançlarda düşüşün devam edeceğini ve inovasyonda önemli yeni gelişmelerin olmayacağını öngörüyor. Ayrıca, 2024 sonuna kadar klinik güncellemelere dayalı olarak hisse senedi değerinin artması için sınırlı bir potansiyel öngörüyorlar.

Goldman analistleri, “Daha iyimser bir görüş benimsemek için, orta vadeli kazanç tahminlerinde bir istikrar gözlemlememiz gerekir, bu da 2025’ten itibaren inovasyonda daha güçlü yeni gelişmelerin olduğu bir dönemden önce gelebilir” dedi.

Bu makale yapay zekanın yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

haberelmadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu