Haber

Gözler G-20 Zirvesinde

‘Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek’ ana temasıyla düzenlenen G20 Başkanlar Zirvesi bu yıl Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Delhi’de resmi törenle karşılandı. Tepe başkanların toplantısıyla başladı. Tören kapsamında ‘Liderler Alanı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu liderler bir araya geldi.

Törenin ardından liderler zirve oturumlarına katılmak üzere kongre merkezine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek Dünya” temasıyla düzenlenen günün ilk oturumuna da katıldı.

AFRİKA BİRLİĞİ KALICI ÜYE OLACAK

Hindistan Başbakanı Modi, Afrika Birliği’nin G20’nin daimi üyesi olacağını söyledi.

PUTİN, Xi VE SANCHEZ ZİRVEYE KATILMADI

Avrupa Birliği ve aralarında Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 19 ülkeden oluşuyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ. Bu yıl dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan ancak G20’de yer almayan İspanya da konuk olarak davet edildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in Kovid-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle zirveye katılamayacağı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zirveye katılmayı tercih etmedi, bunun yerine Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u atadı. Çin Devlet Lideri Xi Jinping de zirveye katılmayacak, bunun yerine toplantılarda Çin heyetine Başbakan Li Chiang başkanlık edecek.

Ülke liderlerine birebir görüşme olanağı da sağlayan zirvede, katılımcı ülke liderlerinin başta Ukrayna-Rusya savaşı olmak üzere bölgesel ve küresel konuları ele alması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEMASLAR YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu gündem çerçevesinde liderlerle görüşmesinin yanı sıra zirve marjında ​​katılımcı bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla da temaslarda bulunması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra ABD Lideri Joe Biden, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Japonya Başbakanı Kishida Fumio, Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-Yeol, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, Güney Kore Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Bangladeş Başbakanı Pir Hasina Vecid, Arjantin Cumhurbaşkanı Andres Alberto Fernandez, Nijerya Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu ve Avustralya Başbakanı Anthony Albanese katılacak.

G20 LİDERLERİNİN HILL GÜNDEMİ

Küresel ekonomik üretimin yüzde 85’ini, dünya ticaretinin yüzde 75’ini temsil eden ve dünya nüfusunun üçte ikisini kapsayan G20 ülkelerinin başkanları, bu yılki üç oturumlu toplantıda kapsamlı küresel ekonomik reformları tartışacak.

Bu yıl ilk kez “dönem başkanlığı” heyecanını yaşayan Hindistan’da yeşil kalkınma, hızlandırılmış/kapsayıcı ve dirençli büyüme, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde hızlandırılmış ilerleme, teknolojik dönüşüm ve dijital kamu altyapısı, çok taraflı kurumlar gibi konular yer alıyor. 21. yüzyılda kadınların öncülüğünde kalkınma. öne çıkması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu