Haber

Hrant Dink, katledilişinin 17. yılında İzmir’de anıldı

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, 19 Ocak 2007’de katledilen Hrant Dink’i andı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, “Unutulmadın, Unutulmadın, Unutulmadın,” yazılı pankart açtı. aramızdasın Ahpari” sloganlarını sık sık dile getirerek, “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz”, “Faşizme rağmen sen benim kardeşimsin Hrant” ve “Yaşasın” sloganlarını attı. “Halkların kardeşliği” sloganları. Anma törenine Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir Milletvekili İbrahim Akın da katıldı. Grup adına açıklama yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Bülent Karakaş, soruşturma ve yargılama sürecinin hiçbir zaman karanlığı aydınlatmadığını belirtti.

‘GERÇEK SORUMLULAR ORTAYA ÇIKANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Karakaş, “Sonunda bu cinayet planının son halkası olan tetiği çeken katil, Temmuz 2023’te çıkarılan ve örtülü af olan infaz düzenlemesinden yararlanılarak geçtiğimiz aylarda serbest bırakıldı. Bir güvercinin manevi tedirginliğini yaşayan kardeşimizi maalesef korumaya ve yaşatmaya gücümüz yetmedi. Bizler, Hrant’ın şekillendirdiği fikir ve kanaatleri ifade etme özgürlüğünü talep eden, hakikat ve adalet arayanlarız; “Barışa, demokrasiye ve özgürlüğe karşı örülmüş kalın duvarları yıkmaya, karanlıkları aydınlatmaya kararlıyız” dedi.

Cinayetin gerçek sorumluları ortaya çıkana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Karakaş, “Kararlılığımızla zalimler ortaya çıkacak, karanlıklar aydınlanacak, gerçekleri saklayan o kalın duvar yıkılacak. Bir gün dostumuzu yattığı yerden ayağa kaldıracağımızı, onun anısıyla, demokrasiyle hep birlikte barış içinde yaşayacağımızı, “Tüm kurum ve kurallarıyla hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, kardeşlik ve sevginin hakim olduğu bir ülkeyi inşa edeceğiz. Dayanışma hakimdir” dedi.

Açıklama atılan sloganlarla sona erdi. (DUVAR)

orhaneliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu