Sağlık

İnatçı sivilcelerin nedeni araştırılmalıdır.

Akne ya da bilinen adıyla sivilce, özellikle ergenlik döneminde her insanda kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Ergenlik döneminde sık görülen iltihabi bir hastalık olduğunu hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Ergenlik döneminde daha sık görülse de sivilce erişkinlik döneminde de görülebilmektedir. Akne yüz, kafa derisi, gövde ve kalçalarda ortaya çıkabilir. Özellikle çene bölgesindeki sivilcelerin daha yoğun olması, buna saç büyümesinin artması, saç dökülmesinin eşlik etmesi durumunda altta yatan hormonal nedenlere yönelik araştırma yapılması gerekmektedir.

Sivilcelerin, cilt yüzeyindeki daha ağır bir yağ tabakasının yağ bezi kanallarını tıkaması ve salgılanan yağın ciltten dışarı atılamaması sonucu oluştuğunu, zaman zaman hemen hemen her insanda görüldüğünü belirten Anadolu, Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Sivilcelerin altında yatan nedenler arasında genetik yatkınlık, cilt tipi, hormonal düzensizlikler, bazı ilaçlar, stres, cildin aşırı yağlanması, düzensiz uyku yer alıyor.”

Sivilce yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor

Diyet, cilt bakım alışkanlıkları ve rutini, yanlış kozmetik kullanımı, sigara kullanımı gibi nedenlerin sivilce hastalarında sivilcelerin ortaya çıkmasına veya artmasına neden olabileceğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı. Hazal Sönmezler Selek, “Sivilceler kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kendiliğinden gerilemeyen, inatçı sivilcesi olan hastalarda sivilce tedavisinin planlanması gerekir. Sivilce tedavisinde medikal tedavi olarak bölgesel antibiyotikli kremler, benzoil peroksit, retinoik asit, azelaik asit, antibiyotik tedavisi, sistemik izotretinoin tedavisi uygulanmaktadır.

Dermatoloğun tavsiyelerine uyulmalıdır.

Akne tedavisinde ilaçlı tedavilerin yanı sıra bazı dermokozmetik işlem ve uygulamaların da tedavide öncü rol oynayabileceğini veya sivilce/yara tedavisinde değerli bir destek olabileceğini paylaşıyoruz. Hazal Sönmezler Selek, “Kimyasal peeling, BBL, altın iğne ve fraksiyonel lazer yani sivilce izi tedavisi uygulanabilecek işlemler arasındadır. Kronik bir hastalık olan sivilce tedavisinde dermatoloğun önerilerini dikkate almak ve sabırla tedaviye devam etmek çok önemlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu