Haber

İtalya Başbakanı Sudan’dan tahliye edilen vatandaşları açıkladı

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Sudan’dan ayrılmak isteyen yurttaşlarının tahliye edildiğini açıkladı.

Başbakan Meloni, gece saatlerinde yaptığı yazılı açıklamada, “Bir günlük endişeli bekleyişin ardından Sudan’ı terk etmek isteyen tüm vatandaşlarımız tahliye edildi. Aralarında yabancılar da var. İtalya kimseyi geride bırakmıyor.” ifadeleri kullandı.

Bu tahliyenin gerçekleşmesi için çalışan ilgili bakanlara ve devlet kurumlarına teşekkür eden Meloni, “Ayrıca bu vesileyle, sivil hükümet müzakerelerinin başlayabilmesi için savaşa son verilmesi çağrımı bir kez daha yinelemek istiyorum. Sudan” dedi. barışa ihtiyacı var.” yorumunu yaptı.

İtalyan basınında yer alan haberde, Sudan’ın başkenti Hartum’dan 107’si İtalyan toplam 150 kişinin Cibuti’ye tahliye edildiği ve İtalyan uçaklarıyla İtalya’ya getirilecekleri belirtildi. Hava Kuvvetleri.

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında son aylarda başlayan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3.551 kişi de yaralandı.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

haber-bodrum.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu