Ekonomi

Malatya’da 25 bin TL’ye çoban bulunamıyor.

Hekimhan Yama Dağı’nda hayvan yetiştiricileriyle bir araya gelen Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri İhsan Akın, yaptığı açıklamada 20-25 bin TL maaşa çalışacak çoban bulamadıklarını söyledi.

Akın, açıklamasında üretime vurgu yaptı, “Yetiştiricilerimiz çoban bulamadıkları için hayvanlarını yanlarında bırakamıyorlar. Bazen hastalanıp hastaneye götüremiyorlar. Cenaze var cenazeye katılamıyorlar. Bu sorun Türkiye genelinde yaşanıyor ve çözülmesi gerekiyor. çözüldü.”söz konusu.

Akın, 20-25 bin TL maaşla çalışacak çoban bulamadıklarını da kaydetti. ”Bu mesleği paradan çok yapan çok az insan kaldı. Birkaç Afgan vardı ve ülkelerine geri gönderiliyorlar. İthal çoban getirileceği söylendi ama o da rafta kaldı. Devletimizin bize çoban bulma imkanını sağlamasını istiyoruz. Çoban desteği var ama maalesef yeterli değil. Kadınların, özellikle de hayvancılıkla uğraşan ailelerdeki kadınların sigortalı olmasını istiyoruz. “Kadınlara sigorta verilirse bu işi gönülden sahiplenirler.”dedi.
Hayvancılık üreticisi Ekrem Karadağ, en büyük sıkıntılarının çoban bulamamak olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu