Ekonomi

Merck, Harpoon Therapeutics’in satın alımını tamamladı

RAHWAY, N.J. – Sağlık alanında küresel bir lider olan Merck & Co., Inc. (NYSE: MRK) bugün Harpoon Therapeutics, Inc. (Nasdaq: HARP) şirketini başarılı bir şekilde satın aldığını ve biyoteknoloji şirketini tamamen sahip olunan bir yan kuruluş olarak entegre ettiğini duyurdu. Bu hamle, Harpoon’un adi hisse senetlerinin Nasdaq Borsasında halka açık olarak işlem görmesini ortadan kaldırıyor.

Bu satın alma, Merck’in özellikle kanser tedavisinde umut vaat eden bir alan olan T-hücresi angajmanları alanında onkoloji hattını geliştirmeye yönelik stratejik çabalarının bir parçasıdır. Harpoon’un lider adayı MK-6070 (daha önce HPN328 olarak biliniyordu), delta benzeri ligand 3’ü (DLL3) hedef alıyor ve şu anda küçük hücreli akciğer kanseri (SCLC) ve nöroendokrin tümörler dahil olmak üzere bazı ileri kanserler için Faz 1/2 klinik çalışmasında değerlendiriliyor.

Mart 2022’de MK-6070’e ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından KHAK tedavisi için Yetim İlaç Ataması verilmiş olup, bu araştırma tedavisinin karşılanmamış tıbbi ihtiyacın yüksek olduğu bir hastalık alanındaki potansiyelini yansıtmaktadır.

Merck’in satın alması ayrıca, nükseden/refrakter multipl miyelom için Faz 1 klinik geliştirme aşamasında olan HPN217 ve EpCAM eksprese eden tümörler için epitelyal hücre adezyon molekülünü (EpCAM) hedefleyen HPN601 gibi birkaç preklinik aşama adayı da dahil olmak üzere ek boru hattı adaylarını kapsamaktadır.

Mali açıdan, işlem bir varlık edinimi olarak kaydedildi ve Merck yaklaşık 650 milyon dolarlık Ar-Ge giderine vergiden düşülemeyen bir ücret aldı. Merck’in tüm yıl GAAP dışı EPS’si üzerindeki etkinin hisse başına 0,26 dolar olacağı tahmin ediliyor ve bu rakam şirketin 1 Şubat 2024’te yayınlanan 2024 mali görünümünde dikkate alındı.

Merck’in onkolojiye olan bağlılığı, 30’dan fazla tümör tipinde immüno-onkolojiyi araştıran geniş bir araştırma programı ile bu satın almanın ötesine uzanıyor. Şirket, kanser ilaçlarına erişilebilirliğin önemini vurgulamakta ve çeşitli onkoloji adaylarının geliştirilmesine aktif olarak öncelik vermektedir.

Burada yer alan bilgiler Merck & Co. Inc. tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

keskin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu