Haber

Pakistan’da aşırı sıcaklar: 6 günde en az 500 kişi öldü

Güney Pakistan’da sıcaklıklar arttıkça hayatını kaybedenlerin sayısı da artıyor. Ülkenin ambulans servisi, Karaçi şehir morguna günde ortalama 30 ila 40 kişinin götürüldüğünü söylüyor. Ancak son altı gün içinde yaklaşık 568 ölü getirildi. Bu sayı yalnızca salı günü 141’di.

Ölümlerin tamamının nedenini kesin olarak söylemek için henüz çok erken. Yine de Karaçi’de sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkması ve yüksek nemin de hissedilen sıcaklığı 49 dereceye kadar yükseltmesi nedeniyle ölü sayısının arttığı belirtiliyor. Acil servis biriminin başındaki Dr. Imran Sarwar Sheikh, Karaçi Sivil Hastanesi’ne pazar ve çarşamba günleri arasında sıcak çarpması geçiren 267 kişi geldiğini söyledi. 12 kişi hayatını kaybetti. Dr. Sheikh BBC’ye, “Hastaneye gelenlerin çoğu 60’lı veya 70’li yaşlarındaydı, ancak 45’lerinde olanlar ve hatta 20’li yaşlarında bir çift de vardı” dedi ve şöyle devam etti: “Gelenlerin çoğu dışarıda çalışanlar. Bu sıcaklarda bol su içmelerini ve hafif kıyafetler giymelerini söyledik.”

BBC Türkçe’nin aktardığına göre belirtiler arasında kusma, ishal ve yüksek ateş var. “Kısmi sıcak hava dalgası” olarak tanımlanan bu yüksek sıcaklıklar hafta sonu başladı. Bölgede sıcak hava merkezleri ve kamplar kuruldu. Ancak yardıma ihtiyacı olanların hepsi hastaneye ulaşamadı. Reuters’e göre, geçtiğimiz ay, Karaçi’nin başkenti olduğu Sindh eyaletinde 52,2 derece sıcaklık kaydedildi.

HİNDİSTAN’DA ‘BENZERİ GÖRÜŞMEMİŞ’ SICAKLIKLAR

Pakistan’ın komşuları da son haftalarda aşırı ve ölümcül sıcaklıklar yaşıyor. Hindistan’da başkent Delhi “benzeri görülmemiş” bir sıcak hava dalgasına maruz kaldı. Günlük sıcaklıklar Mayıs ayından bu yana neredeyse 50 derecelere ulaştı. Şehirdeki doktorlar daha önce hiç böyle bir şey görmediklerini söylüyor. Uzmanlar, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak bu tür aşırı hava olaylarının daha sık ve yoğun hale geldiği konusunda hemfikir.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

haber-kale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu