Haber

Şah Kartal Çorum’da Yavrularını Doğdu

Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Savunma Birliği (IUCN) tarafından neslinin tehlike altında olduğu belirtilen şah kartalının Çorum’da iki yuvada yavruları olduğu bildirildi.

Samsun Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 11. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ? Türkiye’de nesli tehlike altında olan şah kartalının, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Kiral Kartal Türleri Eylem Planı” kapsamında takip edildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, yürütülen çalışmalar kapsamında çeşidin Çorum’da yaşadığının belirlendiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Çorum’da üreme ve yuva kurma dönemi takibi, Bölge Müdürlüğümüz Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü ve Çorum DKMP Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından yavru yetiştirme dönemi takibi yapıldı. İzleme çalışmasında bu yılki yavrular 2 yuvada izlendi. Yavru yetiştirme takibi ile 2023 izlemesi yapılıyor.” “Çalışma tamamlandı. Doğu Avrupa, Türkiye, Rusya ve Kazakistan’da üreyen şah kartalının Türkiye’deki popülasyonunun 50-80 çift olduğu tahmin ediliyor.”

Açıklamada, şah kartalının neslinin tükenmesi nedeniyle IUCN tarafından kırmızı listede yer aldığı ve Türkiye’nin tıbbın korunmasında özel bir değere sahip olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu