Ekonomi

S&P 500 1. çeyrek kazanç görünümü aydınlanıyor, hisse senetleri yükseliyor

S&P 500‘ün 2024’ün ilk çeyreğine ilişkin tahmini kazanç büyümesi, kazanç sezonu orta noktasına yaklaşırken güçlenme işaretleri gösterdi. Endeksin bir önceki yıla göre kazanç artışı %5,6 olarak öngörülürken, bu oran bir gün önce açıklanan %4,3’lük orana kıyasla kayda değer bir artış gösterdi.

LSEG tarafından Cuma günü sağlanan bu güncellenmiş rakam, S&P 500 şirketlerinin 229’unun sonuçlarından elde edilmiş ve geri kalan şirketler için tahminleri içermektedir.

Şu ana kadar raporlama yapan şirketlerin %78’i analistlerin kazanç beklentilerini aşmıştır. Özellikle, endekste önemli bir ağırlığa sahip olan iletişim hizmetleri sektörü, raporlama yapan şirketlerinin %90’ının Wall Street’in kazanç tahminlerini aştığını gördü. Benzer şekilde, teknoloji sektörü de şirketlerinin %88’inin beklentilerin üzerinde performans göstermesiyle yüksek bir kazanç oranına sahip.

Bu hafta S&P 500 %2’nin üzerinde bir yükseliş yaşadı, ancak Mart sonundan bu yana hala %2’den fazla bir düşüş gösteriyor. Cuma günü elde edilen kazançlarda, teknoloji devleri Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft’un (NASDAQ:MSFT) analistlerin tahminlerini aşan kazanç raporlarının ardından hisselerinde yaşanan ralliler etkili oldu.

Olumlu eğilimlere rağmen bazı aksaklıklar da yaşandı. Chase Investment Counsel’ın başkanı Peter Tuz, bu kazanç sezonunun karışık doğası hakkında yorumda bulunarak, tüm sonuçların iyimser görünümü karşılamadığını belirtti.

Hafta başında Meta Platforms’dan (NASDAQ:META) gelen pek de cesaret verici olmayan bir tahmin, olumlu havanın bir kısmını azalttı. Ayrıca, Intel (NASDAQ:INTC) hisseleri, şirketin önceki gece kötümser bir tahmin yayınlamasının ardından Cuma günü keskin bir düşüş yaşadı.

Yatırımcılar, Amazon.com (NASDAQ:AMZN) ve Apple (NASDAQ:AAPL) gibi diğer büyük şirketlerin kazanç raporlarının yer alacağı önümüzdeki haftaya bakıyor.

İlk çeyrek tahminlerini etkileyen önemli bir düzeltme, Karuna Therapeutics’i (NASDAQ:KRTX) satın almasıyla ilgili olarak tek seferlik 12 milyar dolarlık bir ücret alan Bristol Myers Squibb (NYSE:BMY) ile ilgilidir. LSEG’in Cuma günkü verilerine göre, bu tek seferlik ücret hariç tutulduğunda, S&P 500 kazançlarının yıldan yıla %8,7 artması bekleniyordu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-inhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu