Teknoloji

Teknopark İstanbul, oyun sektöründen 400 girişimciyi ağırlayacak

HANDE BERKTAN

400’ü aşkın şirketi ve 9 bin 300’ü aşkın Ar-Ge çalışanı ile derin teknoloji merkezi Teknopark İstanbul’un Genel Müdürü Bilal Topçu, oyun teknolojileri, AR ve VR alanlarında proje geliştiren 400 girişimciyi İstanbul’da ağırlayacaklarını söyledi. Kuluçka Merkezini İstanbul Beyoğlu’nda açtılar. . Bilal Topçu, “Teknoparklarda geçerli olan vergi ekleri kuluçka merkezinde de geçerli olacak. Kira almak yerine küçük fiyatlarla tamamlamaya çalışıyoruz. Girişimcilerin marka değerinin yaratılmasından iş sözleşmesi güçlendirmelerine kadar danışmanlık hizmeti veriyoruz.” söz konusu.

Topçu, Teknopark İstanbul’da daha çok hangi projelerin yer aldığını sorduğumuzda, “Türkiye’de yüze yakın teknopark var ve bunların arasında en çok yazılım yer alıyor. İleri teknoloji diyebileceğimiz biyoteknoloji, yapay zeka tabanlı yazılımlar, savunma sanayi, enerji, siber güvenlik, ulaşım teknolojisi projelerini de kabul ediyoruz. Kuluçka Merkezimizde de birçok yeni girişime ev sahipliği yapıyoruz. Karadeniz’den doğalgaz projesi, Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılan TGC Anadolu gibi büyük projelerde katkılarımız var. Sismik Araştırma Gemimiz Oruç Reis Teknopark İstanbul’da inşa edilmiştir. Teknopark İstanbul’da doğal gaz çıkaran keşif gemimizin robotlarını girişimci bir firma geliştirdi. Aselsan savaş sistemlerini bizimle geliştirdi. Bu örnekler bizi gururlandırıyor. Diğer teknoparklardan farklılaştırdığımız bazı projeler. Tüm Ar-Ge projeleri için birçok farklı teşvik ve güçlendirme var.”

Yeni yatırım alanlarıyla ilgili olarak Bilal Topçu, “Bu yıl Ümraniye’de finansal teknolojiler kuluçka merkezi açacağız. Teknopark İstanbul olarak yardım küpü hızlandırma projesini başlattık. Deprem, sel, çölleşme gibi alanlarda çalışan teknoloji projelerini davet ettik. Teknopark İstanbul’un 3. etabını da tamamladık. 65 bin metrekarelik binamızda yerli ve yabancı büyük firmaları ağırlayacağız. Teknoparkımızda Boeing, Accenture gibi global firmalar faaliyet gösteriyor.”

ikizdereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu