Haber

Venezuela konulu uluslararası zirve Kolombiya’da yapılacak

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, Venezuela’daki durumu görüşmek üzere ABD, Kanada ve Avrupa ülkelerinin katılımıyla uluslararası bir zirve düzenleneceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BM) konuşan Leyva, Başkan Gustavo Petro’nun 29 Mart’ta duyurduğu tepenin 25 Nisan’da başkent Bogota’da inşa edileceğini doğruladı.

Leyva, Venezuela hükümeti ile muhalefet arasındaki diyaloğa atıfta bulunarak, “ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere Latin Amerika ülkeleriyle siyasi diyaloğun yeniden ele alınması için Bogota’da bir konferans düzenlenecek. Meksika muhalefet partileri ile Başkan Maduro hükümeti arasında da doğal olarak konuşulacak.” sözünü kullandı.

Kolombiya basınında yer alan habere göre, uluslararası konferansa ABD Dışişleri Bakanı Antony Bliken’in de katılacağı bildirildi.

Hükümet ve muhalefeti temsil eden üst düzey heyetler Venezuela tarafından davet edilecek.

Öte yandan Venezuela muhalefetinin cumhurbaşkanı adayını belirlemek için 22 Ekim’de yapılacak ön seçimlerde ülkenin ünlü komedyeni Benjamin Rausseo’nun da aday olacağı kaydedildi.

Rausseo, seçim kampanyasına başkent Karakas’ta başladığını belirterek, “Venezüellalılar, hepinizin bağımsız olması ve kendi kaderinizin efendisi olmanız için cumhurbaşkanı adayı olduğumu ilan etmek istiyorum. siyasi ve dini ideolojileri ne olursa olsun her alanda en iyiler.” değerlendirmesini yaptı.

Kolombiya’dan müzakerelere destek

7 Ağustos’ta iktidara gelmesinden bu yana muadili Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro ile 4 kez görüşen Petro, muhalefetle hükümet arasında beklenen müzakereleri desteklediğini söyledi.

Venezuela’da hükümet ile muhalefet arasındaki son görüşme Kasım 2022’de Meksika’nın ev sahipliğinde yapılmış ancak çok az ilerleme kaydedilmişti.

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, çeşitli dönemlerde yaptığı açıklamalarda, muhalefetle müzakerelere dönmek istemediğini, ülkesinin uluslararası bankalarda el konulan kaynaklarının şu anda teslim edilmediğini belirtti.

haber-vize.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu