Teknoloji

Vodafone’dan Yerlilikte Önemli Adım

5G denemelerine sürat veren Vodafone, bu teknolojiye hazırlıkları kapsamında yerli ve ulusal tahlillere öncülük ediyor. Çekirdek şebekesinde yerli imkanlarla geliştirilen tahlilleri test eden Vodafone, yerli ve ulusal firmaların çeşitli yabancı tedarikçilerle birlikte çalışmasına da imkan sağlıyor.

5G hazırlık çalışmalarına öncülük eden Vodafone, altyapısında kullandığı yerli ve ulusal tahliller ile yerlilik kapsamında da örnek olmaya devam ediyor. 5G’ye hazırlık çalışmalarını sürdüren Vodafone, bu kapsamda yaklaşık 6 ay evvel test ortamında yer verdiği i2i Systems, 5G Çekirdek Şebeke üzerinden birlikte çalışabilirlik testlerini tamamlayıp i2i Systems’ın çeşitli yabancı tedarikçilerle bir arada çalışmasına da imkan sağlamış oldu.

Yerli ve ulusal i2i Systems firmasının geliştirdiği 5G çekirdek şebeke ileri prototipinin farklı yerli ve memleketler arası tedarikçilerle birlikte çalışması, yerli üreticilerin yalnızca Türkiye pazarında değil, tüm dünya pazarında kelam sahibi olabilmesi açısından büyük değer taşıyor. Bu kapsamda Vodafone, 6 aylık çalışmaların sonucunda i2i Systems çekirdek şebekesi üzerinden 3 farklı tedarikçi ile 5G denemelerini tamamlayarak yerlilik açısından kıymetli bir adım atmış oldu. Çekirdek şebeke test edilirken, ekosistemdeki öbür şebeke elemanlarıyla ahengi da denetim edildi. 5G konusunda yerli ekosistemin geliştirmesine yarar sağlayan bu çalışma, birebir vakitte yerli 5G SA (standalone, 5G’nin gerçek çekirdek şebekesi) çekirdek şebekesinin farklı ülkelere ihraç edilebilmesine de imkan tanıyacak.

i2i Systems’ın geliştirmekte olduğu çekirdek şebeke, taşınabilir operatörler tarafından taşınabilir özelleştirilmiş şebeke (MPN) üzere alanlarda gelecekte kullanım imkanı bulabilecek. MPN belli bir alan/kampüs içerisinde izole bir tahlil sunuyor. MPN tahlilleriyle birlikte fabrikalar üzere kapalı alanlarda çok daha inançlı, düşük gecikmeli ve yüksek kapasiteli bağlantıya imkan sağlanarak üretimde verimlilik artıyor.

“Yerli 5G ekosisteminin büyümesine destek olmaya devam ediyoruz”

Vodafone’un 5G teknolojilerinin geliştirilmesine global boyutta bir katkı verdiğini belirten Vodafone Türkiye İcra Şurası Lider Yardımcısı Adem Özdemir hususla ilgili şunları söyledi:

“5G ile birlikte yazılım tabanlı bir mimariye geçiş başlıyor, taşınabilir şebekeler giderek bulut teknolojileri kullanıyor olacak. Burada bilhassa Open RAN ve Çekirdek Şebeke Sanallaştırma mevzuları öne çıkıyor. UUYM5G (Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G) Projesi kapsamında başlatılan projede en çok ilerleyen kısım çekirdek şebeke oldu. Bu kapsamda üretilen birinci prototiplerden birini laboratuvarımızda denemekten ve yerli bir firmamızın başka firmalarla birlikte çalışmasını gözlemlemekten memnuniyet duyuyoruz. Vodafone olarak yazılım tabanlı, yenilikçi teknolojileri desteklemeye devam edeceğiz. 2030 yılına kadar Avrupa’daki altyapımızın 30’unda açık mimarili radyo yazılımı ve donanımı (Open RAN) kullanmayı taahhüt ediyoruz. 5G’nin hayatımıza girmesiyle birlikte yerli ekosistemin daha fazla dahiliyetini önemsiyor, i2i Systems ile yaptığımız bu üzere denemelerle 5G’nin ülkemize katma paha sağlamasına katkı sunmaya devam ediyoruz.”

i2i Systems CEO’su Ayhan Kapusuz ise şöyle konuştu:

“2018 yılından itibaren UUYM5G (Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G) Projesi kapsamında operatörlerimizle bir arada başladığımız 5G çalışmalarının değerli bir çıktısı da firmamız tarafından geliştirilen 5G Çekirdek Şebeke. i2i Systems 5G Çekirdek Şebeke’nin Vodafone Laboratuvarında uçtan uca muvaffakiyetle test edilmesi, küresel firmaların radyo ve şebeke elemanlarıyla birlikte çalışabilirliğinin doğrulanması, sistemin ürünleşmesi ve ticarileşmesi manasında kıymetli bir kademe. Yerli imkanlarla geliştirdiğimiz çekirdek şebeke sistem bileşenlerinin hem Vodafone Taşınabilir Şebeke’de hem de Vodafone’un öncü olduğu taşınabilir özel şebekelerde (MPN) ticarileştirerek küresel pazarlara ulaşmayı hedefliyoruz. Vodafone’a bugüne kadarki tüm dayanakları için teşekkür ediyor, bundan sonraki süreçte de hem Türkiye’de hem dünyada ticarileşme konusunda dayanaklarına güveniyoruz. ”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu