Haber

Bakan Tekin: Kız okullarının açılmasına hukuki engel yok

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, “Gerekirse kızlara yönelik okullar da açabilmeliyiz” derken, bu kez “Yasa kapsamında sadece kızlara veya sadece erkeklere ayrı okullar açılmasında hiçbir engel yok” dedi. kanun.”

Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, Milli Eğitim Bakanı Tekin’in temmuz ayında bir televizyon kanalında yaptığı açıklamayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımıştı: “Gerekirse kızlara da okul açabilmeliyiz, anne-babalar da açabilmelidir. çocuklarını kız okullarına ya da erkek çocukların gittiği okullara göndermek.” Soru önergesinde Bakanlığın ‘kız okulları’ konusunda herhangi bir çalışması olup olmadığını sordu.

ANKA’da yer alan habere göre, teklife yanıt veren Bakan Tekin, Milli Eğitim Kanunu’nun ‘karma eğitim’ maddesini örnek göstererek, “kız okulları” açılmasının önünde hukuki bir engel bulunmadığını belirtti.

‘HİÇBİR ENGEL YOK’

Tekin’in cevabı şöyle:

“Milli Eğitim Temel Kanunu’nun ‘Karma eğitim’ başlıklı 15’inci sayısında: ‘Okullarda kız ve erkek çocukların karma eğitim görmesi esastır. Ancak eğitim türüne, fırsatlara ve zorunluluklara bağlı olarak bazı okullar sadece kızlara ya da sadece erkeklere ayrılabilmektedir. Görüldüğü gibi kanun kapsamında gerekirse sadece kız veya sadece erkek öğrenciler için farklı okullar açılmasının önünde hiçbir engel yok.”

Yusuf Tekin 11 Temmuz’da şunları söyledi:

“Kız çocuğunu okula göndermeyen ailelerin en büyük argümanı ‘Çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum’. Peki benim Milli Eğitim olarak öncelikli amacım nedir? Kız çocuklarının okullaşmasını sağlamak. Daha sonra gerekirse kız okulları açalım velileri ikna edelim, “Çocuklarını kız okullarına ya da erkek okullarına gönderebilsinler.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu