Haber

Nijer, Benin ile Askeri İşbirliğini Sonlandırıyor

Nijer, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile birlikte hareket etmekle suçladığı Benin ile askeri işbirliğini sonlandırdı.

Askeri yönetimden yapılan açıklamada, Benin’in Fransa ve bazı ECOWAS üyeleriyle işbirliği yaparak olası Nijer operasyonu kapsamında sınırlarına asker konuşlandırılmasına izin verdiği kaydedildi.

Açıklamada, bu kapsamda Benin ile 11 Temmuz 2022 tarihinde imzalanan askeri işbirliği anlaşmasının feshedilmesine karar verildiği belirtildi.

Askeri yönetimden 10 Eylül’de yapılan açıklamada, Fransa’nın ECOWAS ülkeleriyle işbirliği yaptığı ve bu kapsamda Fildişi Sahili ve Benin’e asker, askeri uçak, helikopter ve 40 zırhlı araç konuşlandırdığı belirtildi.

Öte yandan ECOWAS’ın Nijer’e olası askeri müdahale planı kapsamında Senegalli askerlerin Benin’e konuşlandırılacağı iddia edildi.

Senegal basınında yer alan haberlerde, Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSMA) Mali’deki bazı kamplarından çekilmesinin ardından ülkelerine dönen Senegalli askerlerin, ECOWAS müdahalesi için eğitildikleri yazıldı. Nijer.

Nijer’de darbe

Nijer’de Başkan Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) olarak adlandırılan geçiş hükümetinin başına geçti.

CNSP, 7 Ağustos’ta Lamine Zeine’i başbakan olarak atadı, 10 Ağustos’ta ise asker ve sivillerden oluşan 21 üyeli kabineyi açıkladı.

habergurun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu