Ekonomi

Bursa 7. Uluslararası Blok Mermer Fuarı Ziyaretçilere Açıldı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ ve Maden Mermer Üreticileri ve Endüstriyel İş Adamları Derneği (MADSİAD) iş birliğinde düzenlenen Bursa 7. Uluslararası Blok Mermer Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, fuarın Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki açılışında, organizasyonun Türkiye’de kendi alanında tek ihtisas fuarı olduğunu söyledi.

Fuarda Türkiye’nin hemen her bölgesindeki ocaklardan çıkarılan farklı renk ve desenlerdeki blok mermerlerin sergilendiğini belirten Demirtaş, “Uluslararası fuar statüsü kazanarak kalitesini tescilleyen fuarımız, kalitesini ve bilinirliğini artırıyor. Marka değerini güçlendirmeye devam eden fuarımıza 4 kıtadan 60 ülkeden iş insanı katıldı.” “Katılım varsa amaca ulaşılmış demektir ve bu da fuarımızın kalitesinin en güzel kanıtıdır.” dedi.

Türkiye’nin dünyadaki 15 milyar metreküp mermer rezervinin yaklaşık yüzde 35’ine sahip olduğunu belirten Demirtaş, “Türkiye 2022 yılında 50 ülkeye 1 milyar 315 milyon dolarlık işlenmiş mermer ihraç etti. Bu yılın ilk 7 ayında bu rakam gerçekleşti” dedi. 670 milyon dolara yaklaştı.” İfadesini kullandı.

“Payımızı yüzde 7’ye düşürürsek 40 milyar dolarlık ihracattan bahsedebiliriz.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Fasıl Meclisi Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya da Türkiye’nin madenler açısından zengin bir ülke olduğunu vurguladı.

Madencilik sektörü olarak 2022 yılında 6,5 ​​milyar dolarlık ihracatla rekor kırdıklarını hatırlatan Çetinkaya, şöyle konuştu:

“Dünyadaki küresel gelişmeler ışığında maalesef şu anda bunun altına yani yaklaşık 5,5 milyar dolarlık bir rakama düşeceğiz. 2024 yılında küresel gelişmelerde ne yazık ki bir büyüme öngöremiyoruz. Diğer ülkelere baktığımızda diğer ülkelere baktığımızda. Dünyada madencilik açısından güçlü olanların gayri safi milli hasıladan aldıkları payın ortalama yüzde 7 olduğunu görüyoruz. “Bizim payımız yüzde 1,3 civarında. Yani payımızı yüzde 7’ye düşürürsek 40 milyar dolarlık bir ihracattan hızla bahsedebiliriz.”

MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, Bursa 7. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’na 1200 tırla 2 bin blok mermer taşındığını belirterek, “Toplam mermer tonajı 50 bin ton. Dünyanın en ağır fuarlarından biri. dünya.” bilgiyi verdi.

Vali Demirtaş ve beraberindeki protokol üyeleri kurdeleyi keserek açılışlarını yaptıkları fuar alanındaki salonları gezerek mermerleri inceledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TÜYAP Fuarlar İmal AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, BTSO Yönetim Konseyi Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ve iş insanları katıldı. açılış töreni.

Fuar, 28 Ekim Cumartesi gününe kadar 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

habersancaktepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu