Haber

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang görevden alındı

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang görevden alındı. Kasım 2022’de atanan ve yaklaşık bir aydır kamuoyu önüne çıkmayan Qin’in yerine selefi ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış İlişkiler Komitesi Direktörü Wang Yi’nin atandığı açıklandı.

Reuters haber ajansının haberine göre Qin Gang, en son 25 Haziran’da bir toplantıda alenen görüntülenmişti. Hong Konglu konuşmacı Fu Xiaotian ile “gizli aşk” yaşadığı iddia edilen Qin’in Endonezya’daki uluslararası bir zirveye katılmamasının ardından konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, 57 yaşındaki bakanın sağlık sorunu nedeniyle çalışmadığını belirtmesine karşın sağlık sorununun ne olduğunu açıklamadı. Qin’in yerini daha önce 2018-2022 yılları arasında dışişleri bakanı olarak görev yapan 69 yaşındaki Wang Yi aldı.

Öte yandan Xinhua ajansının haberine göre 14’üncü Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin 4’üncü oturumunda alınan kararla Çin Merkez Bankası Lideri de değişti. Merkez Bankası Lideri Yi Gang, görevden alındı ​​​​ve yerine Pan Gongshing geldi. Çin Devlet Lideri Xi Jinping, alınan kararları teyit eden başkanlık kararnamesini imzaladı.

Ne oldu?

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang’ın uzun süredir kamuoyu önüne çıkmaması spekülasyonlara yol açarken, 25 Haziran’dan bu yana kamuoyunun karşısına çıkmayan Qin Gang’ın Hong Konglu spiker Fu Xiaotian ile ‘gizlice aşk yaşadığı’ iddia edildi. Qin en son Pekin’e gelen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ile yan yana görüldü. ABD’de yaşayan Komünist Parti gazetesinin eski editörü Deng Yuwen, “Çin’in dünyadaki statüsü ve etkisi göz önüne alındığında, dışişleri bakanının 20 günden fazla bir süredir kamuoyunun önüne çıkmaması çok garip” dedi.

Qin, Endonezya’da düzenlenen ASEAN yıllık dışişleri bakanları toplantısına da katılmadı ve Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Qin’in “sağlık nedenleriyle” ASEAN toplantısına katılamayacağını söyledi. Deng, bakanın statüsüyle ilgili bu spekülasyonların “önemli kararların genellikle kapalı kapılar ardında alındığı Çin’in sistemindeki şeffaflık eksikliğinden” kaynaklandığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu