Haber

İtalya’da ana muhalefetteki Demokrat Parti’nin genel başkanlığına Elly Schlein seçildi

İtalya’nın ana muhalefet partisi Demokrat Parti’nin (PD) genel başkanlığına 37 yaşındaki Elly Schlein seçildi.

25 Eylül 2022’de yapılan genel seçimleri kazanamayan ve ana muhalefet partisi olarak ortaya çıkan PD’de bu sonuç nedeniyle istifa edeceğini açıklayan genel sekreter Enrico Letta’nın halefini belirlemek için dün liderlik seçimi yapıldı. ülkede.

PD’nin daha solcu bir çizgi benimsemesi gerektiği görüşünü savunan İtalyan siyasetinin genç kuşak temsilcilerinden 37 yaşındaki Elena Ethel “Elly” Schlein ve 56 yaşındaki Emilia Romagna Bölge Başkanı’nı yeneceğine söz verdi. partiler arasında geniş bir ittifak ile sağcı koalisyon. Stefano Bonaccini yarıştı.

Ülke genelinde PD seçmeninin katılımıyla gerçekleştirilen seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre Bonaccini oyların yüzde 46,2’sini alırken, oyların yüzde 53,8’ini alan Schlein PD’nin yeni genel sekreteri seçildi.

Böylece 2007 yılında kurulan PD’nin tarihinde ilk kez bir kadın genel sekreter seçilirken, Schlein yaş itibariyle bu göreve gelen en genç kişi oldu.

Birincilik için rakibi Bonacci’yi arayarak Schlein’ı tebrik eden koltuğunu devretmeye hazırlanan genel sekreter Letta, Twitter hesabından “İyi şanslar Elly Schlein. Benim yapamadığım şeyi o başaracak.” paylaştı.

İtalyan basınında yer alan habere göre, sağcı koalisyon hükümetinin başbakanı Giorgia Meloni siyasi rakibini tebrik ederek, “PD’nin başına geçecek genç bir kadının solu geriye değil ileriye bakmasına yardımcı olacağını umuyorum” dedi. .” terimini kullandı.

Yahudi kökenli bir ailenin kızı olarak 1985 yılında İsviçre’de dünyaya gelen Elly Schlein hukuk mezunu. Schlein, iş reformu ve iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki görüşleri ve göçmen ve eşcinsel haklarını savunmasıyla tanınıyor.

Bu alanlarda yaptığı atılımlarla İtalyan siyasetinde adından söz ettiren Schlein, 2014-2019 döneminde Avrupa Parlamenterliği görevinde bulunmuş ve İtalya’da 25 Eylül 2022’de yapılan genel seçimlerde Temsilciler Meclisi’ne seçilmiştir.

Schlein: “Meloni hükümeti için büyük sorun olacağız”

Schlein, seçim sonuçlarının neredeyse kesinleşmesi ve rakibi Bonaccini’nin kendisini arayıp tebrik etmesi üzerine kameralar önünde açıklama yaptı.

Devrimi birlikte kazandıklarını ifade eden Schlein, kendisine ve ekibine destek verenlere minnettar olduğunu, bu inanca ihanet etmemeleri gerektiğini söyledi.

Schlein, konuşmasında Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetine de mesaj göndererek, “Meloni hükümetinin başına büyük bela olacağız. Bugünden itibaren muhalefetin iç siyasette örgütlenmesine katkı sağlayacağız.” Parlamento ve ülke genelinde hükümetin etkilediği ve görmek istemediği yoksulları savunmak için.” söz konusu.

Ana muhalefet partisinin lideri olarak Schlein, programında asgari ücret, iş ve iş güvenliği, sağlık ve çevre konularını da ön planda tutacağını açıkladı.

haber-catalca.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu