Haber

Kuzey Makedonya’da “yüzyılın felaketi”nde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı

Kuzey Makedonya’nın Kahramanmaraş merkezli yüzyılın depremlerinde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki tarihi Mustafa Paşa Camii’nde cuma namazı sırasında depremde hayatını kaybedenler ve depremzedeler için dualar edildi.

Cuma namazının kılınmasının hemen ardından depremde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazdan önce sala okunur, namazdan sonra nakit yardım toplantısı yapılır.

Cuma hutbesini okuyan Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müsteşarı Mustafa Mesten, Hz. “Müslümanlar birbirlerini sever, birbirlerine merhamet ve şefkat gösterirler, tıpkı bir organı hasta olduğunda bu acıyı paylaşan bir vücut gibi.” hadisi hatırladı.

Mesten, “Gün kavuşma günüdür. Gün yardımlaşma günüdür, gün dua ve niyaz ile Allah’a sığınma, O’nun engin rahmet ve yardımını dileme günüdür.” söz konusu.

“Elbette zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Şüphesiz her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.” Mesten, ayete işaret ederek, “Biliyoruz ki, omuz omuza, gönül gönüle her türlü zorluğun üstesinden gelen aziz milletimiz, basiret ve basiretleriyle, Rabbimizin rahmet ve lütfuyla onların yaralarını yeniden saracaktır. devletimizin gücü ve emeğidir.Yüce Rabbimiz bir daha böyle acılar yaşatmasın.Vatanımızı, milletimizi,İslam alemini ve tüm insanlığı her türlü musibetlerden muhafaza eylesin.” diledi.

Ayrıca Mesten, Kuzey Makedonya İslam Birliği (Diyanet İşleri) Lideri Şakir Fetahu’nun talimatıyla Cuma namazından sonra Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle Kuzey Makedonya’daki tüm camilerde yardım toplanacağını söyledi.

Kosova’daki camilerde depremzedeler için Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybeden ve yaralananlar için Kosova’nın çeşitli bölgelerindeki camilerde dualar edildi.

Ülkenin güneyindeki Prizren’deki Sinan Paşa Camii’nde Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği’nin düzenlemesiyle cuma namazı öncesi hatim indirildi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Bünyamin Albayrak, Cuma hutbesinde birlik ve beraberlik ruhunun önemine vurgu yaparak, “Yüzyılın, belki de dünya tarihinin sayılı felaketlerinden biri olan felaketine tanık oluyoruz. Dualarla” Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimiz için yapılmıştır.

Ayrıca depremzedeler için Kosova İslam Birliği’ne bağlı yaklaşık 900 camide cemaat tarafından yardım toplandı.

honazhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu