Ekonomi

Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi Hakkında Rekabet Soruşturması

Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi hakkında yürütülen rekabet soruşturması kapsamında sözlü savunma toplantısı yapıldı.

Rekabet Kurumu’ndaki toplantıda Kurum Başkanı Birol Küle, söz konusu şirketin yeniden satış fiyatı belirleyerek Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti için soruşturma başlatıldığını belirtti.

Soruşturma ekibi temsilcisi, soruşturma kapsamında elde edilen delil ve savunmaların ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirildiğini ve şirketin yeniden satış bedeli belirleyerek ilgili kanuna aykırı davrandığını belirterek, Samsung’a bu çerçevede idari para cezası verilmelidir.

Temsilci, şirket işlemlerinin ilgili kanun kararı ve “Rekabeti Engelleyici Anlaşmalar, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezaları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde değerlendirildiğini belirtti.

“Temel para cezası oranı, bu fiillerin 3. maddesinin birinci fıkrası uyarınca ‘diğer ihlal’ teşkil etmesi halinde, ceza kanununun 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi çerçevesinde Samsung’un gayrisafi gelirinin yüzde 0,5’idir. , (ç) bendi yüzde 1 ile 3 arasında ise, aykırılık süresi 5’inci maddesinin 3’üncü fıkrasının (a) bendine göre yüzde 1 ile 3 arasında olduğu için temel para cezası yarı oranında artırılır. 1 ve 5 yıl, cezaya uygulanacak keyfi ağırlaştırıcı veya hafifletici unsurun bulunmadığı kanaatine varıldı.”

Kurul, soruşturmayla ilgili nihai kararını 15 gün içinde açıklayacak. Kararın daha erken alınması durumunda Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde duyurulacak.

mecitozuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu