Ekonomi

Singapur Merkez Bankası enflasyon ortamında politikasını sürdürecek

SİNGAPUR –Singapur Para Otoritesi’nin (MAS) 29 Ocak’ta yapacağı politika incelemesinde mevcut para politikası duruşunu sürdürmesi bekleniyor. Bu karar, merkez bankasının enflasyon oranlarında istikrarlı bir düşüşe dair daha somut işaretler beklediği için bekleniyor.

Ankete katılan 13 analist arasındaki fikir birliği, MAS’ın şu anda politikasını değiştirmeyeceğini gösteriyor. HSBC ekonomistleri, merkez bankasının herhangi bir politika gevşemesini düşünmeden önce enflasyonun kendi konfor bölgesinde yavaşladığına dair daha önemli kanıtlar aradığını ve bunun Nisan ayında gerçekleşebileceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Singapur, Kasım ayında %3,2 ve Aralık ayında %3,3 olarak bildirilen oranlarla kalıcı bir enflasyon yaşıyor. Bu rakamlar yılın başındaki zirve olan %5,5’ten hafif bir düşüşü temsil ediyor.

Ticaret Bakanlığı ve MAS ortaklaşa yaptığı açıklamada, mal ve hizmet vergisinin (GST) 2024 başında yüzde 8’den yüzde 9’a çıkarılması ve otomobil primlerindeki dalgalanmalar gibi faktörler nedeniyle yakın vadede fiyat dalgalanmalarının devam edebileceğini açıkladı. .

Ticaret Bakanlığı ve Merkez Bankası’ndan Salı günü yapılan açıklamaya göre 2024 yılı çekirdek enflasyonun yüzde 2,5 ile yüzde 3,5 arasında değişeceği tahmin ediliyor. Son GST artışı ve diğer fiyat ayarlamaları hakkında yorum yapan OCBC’nin baş ekonomisti Selena Ling, bu faktörlerin fiyatların yakın vadede bir miktar yapışkan kalmasına katkıda bulunabileceğini öne sürdü.

Singapur ekonomisinin büyüme oranı 2022’deki %3,6’dan 2023’te %1,2’ye düştü. Ticaret Bakanlığı ileriye dönük olarak 2024’te %1 ila %3 arasında bir büyüme öngörüyor. Ekonomideki bazı olumlu işaretlere rağmen küresel görünüm, Gelişmiş ekonomilerdeki yüksek faiz oranları, Çin’in belirsiz ekonomik geleceği ve DBS ekonomisti Chua Han Teng tarafından risk faktörleri olarak tanımlanan jeopolitik gerilimler nedeniyle güçlü kalmaya devam ediyor.

Başbakan Lee Hsien Loong ayrıca Gazze’deki çatışma, Ukrayna’daki savaş, Güney Çin Denizi’ndeki gerginlikler ve iklim değişikliği gibi çeşitli küresel sorunların küresel ekonomiyi ve Singapur’un güvenlik ve refahını etkileyebilecek faktörler olduğunu vurguladı.

Para politikasını faiz oranları yerine Singapur Doları Nominal Efektif Döviz Kuru üzerinden yöneten MAS, politikasını geçen yılın Nisan ayından bu yana değiştirmedi. Merkez bankası, bağlantıyı güçlendirmek amacıyla bu yıldan itibaren üç ayda bir politika açıklamaları yapacağını duyurdu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

resadiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu